poniedziałek, 26 czerwca 2017

Libiusz Sewer z monogramem Rycymera -Upadek cesarstwa

Błędnie opisana moneta to okazja do niesamowitych zakupów.Przyznam, że sam w tym przypadku nie miałem 100 % pewności,  dopóki nie otrzymałem przesyłki.
Ten niezmiernie rzadki nummus wystawiony był jako "Late Roman Follis".Cena, która oscylowała wokół 1 euro pozostawiała nadzieję że nikt nie widzi tego co ja.
Z wyglądu od razu wywnioskowałem że to połowa V wieku .Potem przyjrzałem się monogramowi z rewersu .I tutaj bomba bo mimo wytarcia, wszystko wskazywało na monogram Rycymera.
Jak rzadka jest  to moneta  niech świadczy fakt ,że taki egzemplarz pojawia się na Ebay raz na kilka lat.
Zdjęcie monety opisanej jako "Late Roman Follis"


Niestety przed końcem aukcji okazało się ,że ktoś również miał takie same podejrzenia odnośnie tego maleństwa. Licytował jednak zachowawczo i w ten sposób stałem się właścicielem rzadkiego brązu za  ułamek jego wartości.

Na tym zdjęciu zaznaczyłem co sprawiło ,że zacząłem podejrzewać monogram Rycymera.


Niestety  po chwilowej euforii przyszło zwątpienie.Może jednak się mylę?Na Forum Ancient Coins sugerowano na podstawie zdjęć Wiktorię z wieńcem . Moim zdaniem wieniec był ale dookoła rewersu.Nie pozostało nic ,jak tylko czekać na przesyłkę.
Po dostarczeniu wszystko stało się jasne .To moneta Libiusza Sewera z monogramem Rycymera.
Na zdjęciach widać lepiej litery RcE ,które złączone  tworzą M
Dostrzec można również wieniec z płaską podstawą.
Nie ma też zupełnie napisów otokowych , których brak w tych monetach.

Jest rok 461 rok n.e.Jak upadło imperium na zachodzie skoro na monecie cesarza widnieje monogram wodza ,który sprawował faktyczną władzę.Germanin dodatkowo wyznania ariańskiego nie mógł sam obwołać się cesarzem na zachodzie.Potrzebował posłusznego figuranta i takiego znalazł pośród arystokracji rzymskiej.
Libiusz Sewer był władcą marionetkowym ,którego nigdy nie uznał dwór w Konstantynopolu.Jakby tego było mało posłuszeństwa odmówili jego wodzowie Marcellinus w Dalmacji i Egidiusz w Galii.
Taki stan rzeczy spowodował dalsze osłabienie cesarstwa na zachodzie oraz  utratę następnych terytoriów.
Brak porozumienia z cesarstwem wschodnim spowodował ,że Sewer stał się niewygodny dla samego Rycymera ,który szukał kompromisu z Kostantynopolem.
Być może to stało się przyczyną śmierci "imperatora" 14 listopada 465 roku.Oficjalnie zmarł z przyczyn naturalnych lecz podejrzewa się otrucie przez grabarza cesarstwa zachodniego Rycymera.
Opis monety:
RIC 2715 AE4 Waga 0,9 g Mennica Rzym 461-465 rok n.e.
Awers:Popiersie w diademie ,płaszczu i zbroi zwrócone w prawo
Rewers:Monogram Rycymera