piątek, 17 kwietnia 2015

"Oddajcie więc cesarzowi to, co jest cesarskie, a Bogu to, co boskie" -Tyberiusz-denar-Tiberius

Ewangelia wg św. Mateusza
Sprawa podatku
15 Wtedy faryzeusze odeszli i naradzali się, jak by podchwycić Go w mowie. 16 Posłali więc do Niego swych uczniów razem ze zwolennikami Heroda, aby Mu powiedzieli: «Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Na nikim Ci też nie zależy, bo nie oglądasz się na osobę ludzką. 17 Powiedz nam więc, jak Ci się zdaje? Czy wolno płacić podatek Cezarowi, czy nie?» 18 Jezus przejrzał ich przewrotność i rzekł: «Czemu Mnie wystawiacie na próbę, obłudnicy? 19 Pokażcie Mi monetę podatkową!» Przynieśli Mu denara. 20 On ich zapytał: «Czyj jest ten obraz i napis?» 21 Odpowiedzieli: «Cezara». Wówczas rzekł do nich: «Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga». 22 Gdy to usłyszeli, zmieszali się i zostawiwszy Go, odeszli.

Czy to jest ta moneta którą opisano w ewangelii? Powszechna jest opinia że tak.Ale czy tak  naprawdę jest?
Kwestionowany jest przecież przez niektórych  nawet fakt przedstawionego  w tej opowieści zdarzenia.
Chodzi tu o zwyczaje religijne Faryzeuszy którzy usiłują zastawić pułapkę na "wichrzyciela" i ich "superczystość".Monety z wizerunkami uznawano z nieczyste. Wskazuje się też na nikłe znaleziska denarów Tyberiusza na terenach Judei i Galilei
Przyjmijmy jednak wiarygodność opisu i że to był  ten typ denara. Dlaczego ten? Cesarza August przez 41 lat panowania wybił ponad 100 odmian tego rodzaju monet a Tyberiusz przez 23 lata tylko 2!
Z tym że po roku 15 n.e. tylko rewers PONTIF MAXIM
Numizmat ten jest bardzo poszukiwany i mocno ceniony.Udało mi się zdobyć dość ładnego subaeratusa .
Szpeci go tylko wielka dziura w głowie Tyberiusza odsłaniająca miedziany rdzeń.
Numer RIC też nie jest możliwy do ustalenia gdyż moneta nie jest wybita centrycznie .Może to być RIC 28 lub 30 .To tylko różnica w podstawie na której stoi krzesło.
Waga 1,8 g
Awers:Głowa cesarza w wieńcu zwrócona w prawo TI CAESAR DIVI AVG F AVGVSTVS
Rewers:Liwia (jako Pax) siedząca na zdobionym krześle w prawo, trzymająca gałązkę oliwną i berło lub włócznię. PONTIF MAXIMBrak komentarzy:

Prześlij komentarz