sobota, 31 stycznia 2015

Lucjusz Werus -denar hybryda-Lucius Verus

TRP XIX -po raz kolejny na monecie Lucjusza Werusa.To bardzo ciekawy denar łaczący awers tego cesarza RIC 515 z późniejszym rewersem Marka Aureliusza RIC 125.Różnica czasu wykonania stempli dla obydwu stron opisywanego denara, może wynosić kilka miesięcy .  Niewykluczone jednak że jest  to tylko   kilkanaście dni.
Co spowodowało połączenie starszego stempla z nowszym innego cesarza?Może chęć oszczędności i bałagan?W tym czasie w Italii szerzyła się ,zawleczona ze wschodu przez legionistów epidemia dżumy.Może pod jej wpływem pracownicy mennicy popełniali błędy? .Wyszła z tego niesamowita hybryda.To już druga  tych władców w mojej kolekcji , dodatkowo z tego samego 165 roku n.e.Bo na rok wybicia trzeba liczyć wszystkie tytuły z rewersu Marka Aureliusza.
Jak już wspomniałem Lucjusz Werus nie sprawował 19 razy władzy trybuna  a tylko 9.Łatwo więc wypatrzyłem tą monetkę . Jest to prawdopodobnie następny nienotowany egzemplarz.
Tym razem stoczyłem zaciętą walkę z innymi chętnymi na ten unikat.Oczywiście wystawiony był na aukcji z błędnym opisem jako zwykły denar Lucjusza Werusa.Warto śledzić portale aukcyjne by wyłowić takie perełki..
Numizmat zachował się w przyzwoitym stanie,chociaż rewers chyba lepiej.
Hybryda RIC 515 i RIC 125 Waga 2,8 g
Awers:Udrapowane popiersie w zbroi Lucjusza Werusa ,zwrócone w prawo L VERVS AVG ARMENIACVS   (RIC 515 z 164 roku n.e)
Rewers:Annona stojąca w lewo ,wylewająca zawartość rogu obfitości do modiusa PM TR P XIX IMP II COS III    (RIC 125 z 165 roku n.e.)


Na koniec zdjęcia obydwu hybryd razem.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz