Jest jednak coś co różni ją od wcześniejszych.To portret!
Cesarz którego na nim ukazano to ewidentnie Marek Aureliusz. Napisy otokowe awersu przypisują ją jednak Lucjuszowi Werusowi. Rewers już na pewno należy do tego pierwszego, na co wskazuje liczba sprawowania władzy trybuna TRP XXII .Przypomnę że Werus dzierżył ten urząd tylko dziewięć razy.
Wszystko wskazuje na to, że tym razem nie zamieniono w mennicy stempli, tylko pomyłka nastąpiła już przy wykonywaniu napisów awersu.
Tutaj zrodziła się śmiała myśl.
Był to czas kiedy cesarstwo zmagało się z epidemią.Populacja bardzo się zmniejszyła.Wydatki jednak wzrosły co spowodowało zwiększoną emisję denarów.
Być może brak fachowych pracowników ,których przetrzebiła zaraza spowodował podział obowiązków i swoistą specjalizację .
Bardziej doświadczeni fachowcy wykonywali portrety a nowi praktykanci zajmowali się napisami.
Teoretycznie mogło to przyspieszyć cały cykl przygotowania stempli.Było jednak ryzyko pomyłek i powstania takich monet jak dziś prezentowana.
Jest to oczywiście tylko moje przypuszczenie...
Faktem jest ,że hybryd z tego okresu jest więcej. Dwóch panujących i prawdopodobnie pewne rozprzężenie w mennicy zwiększyło prawdopodobieństwo wybicia takich monet.
Prezentowany egzemplarz nie jest nigdzie notowany.To prawdziwy unikat.Zachował się w niezłym stanie.W pełni czytelny z charakterystycznym profilem Marka Aureliusza.
Dla porównania zamieszczam zdjęcia najnowszego nabytku z poprzednią hybrydą.Portrety znacznie się różnią.
Moneta wybita została w latach 168-169 n.e. w Rzymie.Co ciekawe w lutym 169- go umarł Lucjusz Werus ,więc bardziej prawdopodobny jest rok 168.
HYBRYDA RIC 595/RIC 209 Waga : 3g
Awers RIC 595 :L VERVS AVG ARM PARTH MAX głowa cesarza w wieńcu (Marek Aureliusz?) zwrócona w prawo.
Rewers RIC 191:TR P XXII IMP V COS III Aequitas siedząca w lewo,trzymająca róg obfitości i wagę
I tak na koniec zdjęcia trzech hybryd razem.Wszystkie opisane były jako Lucjusz Werus ,okazały się nienotowanymi unikatami.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz