czwartek, 26 listopada 2015

Sesterc-Antoninus Pius

Piękny sesterc Antoninusa Piusa przedstawiający na rewersie kolumnę ku jego czci ,to następny okaz z mojej kolekcji.
Kolumna wybudowana w latach 160-161 w przeciwieństwie do podobnych budowli Trajana i Marka Aureliusza zdobioną miała tylko bazę.Trzon wykonany był z czerwonego granitu sprowadzonego z Egiptu.Na szczycie stał posąg cesarza, trzymającego orła i berło.
Wspomniana baza do początków XVIII wieku ukryta była pod powierzchnią gruntu.Obecnie podziwiać ją można w Muzeach Watykańskich.
Piękne płaskorzeźby na niej przedstawiają scenę deifikacji pary cesarskiej Antoninusa i Faustyny oraz paradę wojsk.
Na pierwszej z nich widzimy cesarza wraz  z żoną unoszonych w niebiosa przez Aiona-boga wiecznego czasu.W dole ukazano boginię Romę pośród oręża pokonanych wrogów oraz personifikację Pola Marsowego w postaci młodego mężczyzny ,opierającego się na obelisku z zegara słonecznego ufundowanego przez Augusta.
Zegar, Aion plus dwa orły to wszystko symbole deifikacji pary cesarskiej ,której czas na ziemi dobiegł końca a  zaczęła się wieczność wśród innych bogów.
Ceremonie pogrzebowe odbywały się na Polu Marsowym a orły wypuszczane chyłkiem w czasie kremacji ciała władców miały otwierać oczy niedowiarkom.
Mogli nie dostrzec cesarza lub  bóstwa ale unoszącego się ze stosu ptaka to zapewne ...

Druga z płaskorzeźb to świetnie zapisana w kamieniu parada wojsk.Piesi  w pancerzach lorica segmentata trzymają włócznie i tarcze.Jeden z nich w pancerzu torsowym to zapewne oficer.Widać też dwóch chorążych ze sztandarami.Dookoła nich krąży jazda w paradnych szatach.

Kolumna z sesterca musiała robić wrażenie na Rzymianach nie mniejsze jak robią na nas jej pozostałości, skoro ukazano ją na rewersie.
Moneta zachowana jest w bardzo ładnym stanie.Ma co prawda wżery spowodowane niefachowym czyszczeniem ale i tak prezentuje się wspaniale.Wybita została przez Marka Aureliusza  przybranego syna i jednego z  następców Antoninusa Piusa .
RIC 1269 Waga 24,1 g
Awers :Głowa cesarza zwrócona w prawo DIVVS ANTONINVS
Rewers:Kolumna Antoninusa Piusa zwieńczona posągiem cesarza ,trzymającego orła i berło DIVO PIO