niedziela, 7 grudnia 2014

Konstancjusz II-Constantius II

Kolejny numizmat Konstancjusza ,który chciałbym zaprezentować to follis wybity w latach 334-335 n.e.
Pochodzi z mennicy w mieście Sisca (dzisiejszy Sisak w Chorwacji).Był to ważny ośrodek militarny a od 297 roku n.e . stolica prowincji Panonia Savia. Monety bito tam w latach 297-383 n.e
Siscia RIC VII 237 Waga 2,4 g
Awers:Popiersie Konstancjusza w zbroi i  wieńcu zwrócone w prawo FL IVL CONSTANTIVS NOB C
Rewers:Dwóch legionistów z włóczniami ,wspartych na tarczach,obok dwóch sztandarów GLORIA EXERCITVS w odcinku menniczym: kropka ASIS kropka (ach ta kropkologia)



Brąz wyemitowany jeszcze za życia Konstantyna zachował się w pięknym stanie.Widoczne są wszystkie szczegóły reliefu, któremu uroku dodaje zielona patyna.
Na rewersie widzimy dwóch legionistów stojących obok sztandarów.Typowy legionista z tamtych czasów mało już przypominał tego z I,II  lub nawet początków III wieku n.e .
Z użycia wyszedł  miecz gladius ,którego wyparła dłuższa spatha.Pancerz lorica segmentata zastąpiła na powrót lorica hamata (kolczuga) lub pancerz łuskowy.Hełmy nie są odlewane z jednego kawałka brązu bo wchodzą na uzbrojenie tzw Spangenhelm (hełm żebrowy) .
Tarcze ,które widzimy również na monecie ,są duże i okrągłe. To już nie  prostokątne scutum .Włócznie na których wspierają się żołnierze z rewersu stały się główną bronią drzewcową.Pilum w tym czasie nie jest już na wyposażeniu armii rzymskiej.Wszystkie te różnice w uzbrojeniu następowały stopniowo ,zwłaszcza w drugiej połowie III wieku.Związane były ze zmianami w taktyce i wzrostem liczebności wojska.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz