środa, 24 lipca 2013

Subaeratus Witeliusza z rewersem Otona

 Oto  mój niedawny nabytek subaeratus Witeliusza z rewersem SECVRITAS P R który pasuje do denarów Otona RIC 8,10,12.Rok czterech cesarzy obfitował w wydarzenia i częste zmiany panujących.Być może to spowodowało że fałszerz lub oficjalna mennica do wybicia tej monety użyła gotowego uniwersalnego przecież stempla poprzednika ,wymieniając tylko awers. Wizerunek cesarza pasuje do Witeliusza.Niestety z  całej tytulatury na awersie widoczne są tylko litery TE  oraz  IMP AVG .Rewers to postać Securitas zwrócona w lewo trzymająca wieniec i berło.Z napisu widoczne są litery   TAS P.Waga tego hybrydowego fałszerstwa to 2,5g. Jedyny znany egzemplarz (oprócz mojej ) występuje w katalogu BMC pod nr 45   http://www.britishmuseum.org/research/collection_online/collection_object_details.aspx?objectId=1213186&partId=1&searchText=vitellius&page=1
Pełen tekst napisów awersu tamtej monety to:A VITELLIVS GERM IMP AVG TR P
Jest to na razie jedyna moneta Witeliusza w mojej kolekcji ale za to jakże ciekawa.Właśnie to jaka jest  stanowi świadectwo tamtych  czasów, gdzie tak dużo i szybko się działo.

Posumowując:
Awers:Popiersie Witeliusza w wieńcu zwrócone w prawo  A VITELLIVS GERM IMP AVG TR P
Rewers:Sekuritas stojąca w lewo,trzymająca wieniec i berło  SECVRITAS P R
Zdjęcia ledwo czytelnej ,niepełnej tytulatury awersu.

   


1 komentarz:

  1. Ja jeszcze jestem na takim etapie numizmatyki, że uczę się w sumie o monetach i tych pewne bym nie rozpoznał. Jednak są one w dość kiepskim stanie, ale patrząc na wiek z którego pochodzą to i tak dobrze, że jeszcze w ogóle są. Fajnie jakby były to złote monety https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety to wtedy z pewnością przyjemniej by się je oglądało.

    OdpowiedzUsuń