Jest rok 69 n.e. nazywany Rokiem czterech cesarzy .
Marcus Salvius Otho w wyniku spisku przeciw Galbie obejmuje stery imperium .Nikt nie wie ,że dwa tygodnie wcześniej nad Renem, legiony obwołały imperatorem innego pretendenta do władzy Witeliusza. Wybucha wojna domowa ,kończąca życie i trzymiesięczne rządy cesarza,którego monetę dziś prezentuję.
I właśnie z powodu bardzo krótkiego panowania ,numizmatów Othona nie spotyka się zbyt wiele. Są najrzadsze spośród czterech cesarzy wspomnianego roku .Poszukiwane przez kolekcjonerów osiągają bardzo wysokie ceny.Stają się też obiektem licznych fałszerstw.
Mój ostatni nabytek to denar Othona. Doskonale uzupełnia się z wcześniej pokazaną hybrydą ,gdyż rewers z Securitas występuje na obydwu numizmatach.
RIC 10 (R3) Waga 3 g
Awers:Głowa cesarza zwrócona w prawo IMP OTHO CAESAR AVG TR P
Rewers:Securitas stojąca w lewo,trzymająca wieniec i berło SECVRITAS P R
Denar jest w średnim ,lecz zupełnie czytelnym stanie.Zwłaszcza awers z zachowanym napisem otokowym i wizerunkiem cesarza jest zadawaląjący.
Znak czasów w których wybito monety.Denar Othona z rewersem Securitas a obok subaeratus z wizerunkiem Witeliusza i tym samym typem rewersu.Cesarze wymieniali się częściej niż zużywały się stemple w mennicy.Jakiś przedsiębiorczy pracownik oficjalnej mennicy lub warsztatu fałszerza postanowił wykorzystać to co pozostało i wybić takie ciekawe hybrydy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz