poniedziałek, 29 września 2014

Teodozjusz II -Theodosius II

Jest rok 408 n.e. umiera cesarz Arkadiusz.Tron wschodniej części imperium obejmuje siedmioletni Teodozjusz II. I od tej chwili aż do śmierci jego wuja Honoriusza w  roku 423 n.e. możemy datować wybicie monety ,którą  dzisiaj prezentuję.
Cesarstwo podzielone przez jego dziada Teodozjusza Wielkiego łączą jeszcze więzy krwi . Widać to na tym malutkim brąziku. Jednak już nigdy nie będzie jednolitym państwem.
A przecież wcześniej wyodrębniano kompetencje,strefy wpływów,terytorium imperium miedzy różnych władców.Tym razem rozpad na dwie części miał stać się trwały.
Polityka Teodozjusza II ujawniła pierwsze symptomy tego już niedwracalnego procesu po śmierci Honoriusza. Chęć ponownego zjednoczenia imperium spotkała się z oporem elit w Rzymie, które okrzyknęły cesarzem Jana.
RIC 410 Waga 1,5 g  Mennica Konstantynopol 408-423 r.n.e.
Awers:Popiersie Teodozjusza II w diademie perełkowym zwrócone w prawo  DN THEODO-SIVS PF AVG w polu za popiersiem gwiazdka.
Rewers:Dwóch cesarzy z włóczniami-Honoriusz i Teodozjusz II ,stojących na wprost,trzymający wspólnie glob GLORI-A ROMA-NORVM w odcinku menniczym CONSA

 Ta dość rzadka moneta zachowała się przyzwoitym stanie.Uroku dodaje jej piękna ciemnozielona ptyna
 Cesarstwo razem,ale już osobno....




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz